Parohija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Parohija



WE££©ÖM3 ÖN FORüM PÀ®ÖH¡JÀ!!!
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupiParohija SearchLego Srbija je srpski kolekcionarski lego forumforum vezan za horrore, paranormalne misterije, gotiku, HalloweeUpbeat Impulse is supreme web resource for a mindful life

 

 DirectX i OpenGl

Ići dole 
AutorPoruka
Guterill
Site Owner
Site Owner
Guterill


Muški Broj poruka : 160
Lokacija : Parohija Reputacija: ■■■■■■□
Posao/hobi : Mucenik/Administrator
Reputation : 1
Datum upisa : 03.11.2007

DirectX i OpenGl Empty
PočaljiNaslov: DirectX i OpenGl   DirectX i OpenGl Icon_minitimeČet Jan 03, 2008 2:19 am

OpenGL(http://www.opengl.org) je low-level API (Application Programming Interface) za realtime, primarno 3D, ali i 2D grafiku. Potiče od IrisGL-a grafičkog api-ja kreiranog u Silicon Graphics-u za njihov OS Iris(varijanta unix-a) i odgovarajući hardware. Bez obzira na reč open u imenu, u pitanju je zatvoreni projekat koji se razvija od strane OpenGL Architectural Review Board-a, ali i od samih proizvođača hardvera koji mogu da uvedu nove mogućnosti preko tzv. ekstenzija. Posle nekog vremena, najkorišćenije ekstenzije obično bivaju uključene direktno u sam api. Sa stanovišta razvoja ovo je velika prednost u odnosu na DirectX čiji je development u potpunosti zatvorenog tipa pod kontrolom Microsofta, ali ipak donosi određene teškoće programerima zbog potrebe prilagođavanja delova koda određenom hardveru (sa druge strane, to je stvar nezavisna od korišćenog api-ja, baš kao što je pokazala nVidiina FX serija, koja u nekim elementima jednostavno nije poštovala potrebne specifikacije, što je zahtevalo pisanje potpuno odvojenog koda za njih i za Ati).

Što se tiče primene, OpenGL je projektovan za ozbiljne poslove. Stvari poput hardverskog T&L-a (Transformations Lighting) su bile prisutne od samog početka, naravno na odgovarajućem, profesionalnom hardware-u. Ipak, prihvatanje gl-a od strane id softwarea u početcima akcelerirane 3d grafike na pc-ju, uvodi isti i u game primenu, rame uz rame sa Direct3D-om i tada dominantnim glide-om (3dfx). Danas, stvari su nešto drugačije i gl je na pc-ju poražen od strane Direct3D-a. Ipak, nekoliko značajnih studija još uvek primarno radi sa njim: id, Relic(homeworld 1 i 2), Starbreeze(Riddick). Sa druge strane, na konzolama je još uvek u upotrebi (PS2, PS3?). Postoji i OpenGL ES, osiromašeni api za prenosne uređaje(http://www.khronos.org/opengles/). Trenutno je aktuelna verzija 2.0, a Ati i nVidia zajedno rade na novom OpenGL 3.0 standardu:
http://www.gamedev.net/columns/events/gdc2006/article.asp?id=233

Sa druge strane, DirectX je skup nekoliko api-ja koji pokrivaju širok spektar multimedijalne primene računara. Praktično pokriveno je sve od 3d grafike, zvuka, preko videa i networkinga. Glavne komponente (api-ji) su: DirectDraw i Direct3D koji zajedno čine DirectX Graphic, DirectShow - video play i capture, DirectSound - zvuk, DirectMusic - muzika, DirectInput - ulaz, podrška za različiti game hardware, DirectPlay - komponente za mrežno igranje i DirectSetup koji olakšava instalaciju i održavanje pojedinih komponenti.

Kada se kaže DirectX, obično se misli na DirectDraw(2d grafika, već neko vreme se praktično i ne koristi) i Direct3D, tj. na njegovu grafičku komponentu. Na svome početku DirectX je bio sa razlogom nepopularan, čak i u neku ruku omražen kao još jedan Microsoftov arogantni pokušaj tržišne dominacije osrednjim proizvodom, čije su (mnogobrojne) rupe krpljene marketingom i finansijskim injekcijama tamo-gde-treba. Api je bio loš, dosta nižeg nivoa od OpenGL-a, i često su i veoma jednostavne stvari zahtevale nesrazmerno mnogo koda, što je, uz primenu COM modela za razliku od klasičnih biblioteka funkcija i svesno odbacivanje multiplatformnosti, bio jedan od glavnih (objektivnih) razloga zbog kojeg ga je i Carmack svojevremeno odbacio u korist OpenGL-a(http://www.lytha.com/taffers/carmack_directx.phtml). Ipak, u roku od nekoliko godina, uz lobiranje što proizvođača hardwarea, što razvojnih studija, kao i uz stalni razvoj api-ja koji prevazilazi dečije bolesti i postaje sve kvalitetniji, DirectX postaje vodeći igrač na pc-ju. Negde u vreme pojave verzije 8, DX postaje praktično ravnopravan sa gl-om i na polju ozbiljne primene.

Direct3D vs OpenGL:
http://www.xmission.com/~legalize/d3d-vs-opengl.html
John Carmack o Direct3D i OpenGL-u:
http://www.lytha.com/taffers/carmack_directx.phtml
Nazad na vrh Ići dole
http://parohija.forumsr.net
 
DirectX i OpenGl
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Parohija :: Harver :: Grafika-
Skoči na: